Dodaj darmowe ogłoszenie

Wybierz kategorię

 tylko amerykańskie, tylko ogłoszenia

Ogłoszenia Oldsmobile

Mówiąc o najstarszych markach amerykańskich samochodów nie wolno pominąć Oldsmobile’a utworzonego jeszcze w XIX wieku, a dokładniej w 1897 roku. Jej założycielem był Ransom E. Olds i to właśnie jego nazwisko posłużyło do stworzenia nazwy marki, która dała Amerykanom automatyczną skrzynię biegów.

Pod koniec XIX wieku postanowił przekształcić warsztat swojego ojca w firmę mającą produkować samochody, jednak nie od razu odniósł sukces. Początkowo nie znalazło się zbyt wielu entuzjastów. Zainteresowanie natomiast wzbudziły silniki produkowane przez Oldsa.

W 1899 roku w projekt tworzenia samochodów zainwestował Samuel L. Smith. W ten sposób udało się stworzyć Olds Motor Works, gdzie sam Olds był dyrektorem generalnym. Powstały w wyniku tej współpracy samochód był tani, łatwy w montażu i wyglądał dokładnie tak, jak powinien wyglądać nowoczesny automobil w tamtych czasach.

Dzięki temu zainteresowanie nim od początku było wysokie. Pierwsze 5 lat działalności firmy przyniosło 5 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Od 1901 roku w po raz pierwszy wykorzystano w produkcji linię montażową opatentowaną przez Oldsa właśnie (często błędnie uważa się, że twórcą linii produkcyjnej jest Henry Ford, jednak on wpadł na to 6 lat później, a jego wynalazek i tak był mniej wydajny).

W 1908 roku Oldsmobile został wchłonięty przez General Motors Company. Pod jego skrzydłami w 1940 roku stworzono pierwszy amerykański model samochodu z automatyczną skrzynią biegów. W 1966 roku Oldsmobile znowu wprowadził pewną innowację. Mianowicie umieścił napęd na przednie koła w modelu Toronado.

Niestety kolejne lata nie były zbytnio łaskawe dla tej marki. O ile trudno wyobrazić sobie początki motoryzacji bez modelu Curved Dash, o tyle już próby stworzenia czegoś na miarę bardziej współczesnych realiów były dość marne. Ratunkiem miała być wyprodukowana w 1995 roku Aurora, jednak luksusowa i świetnie wyposażona Jutrzenka nie poradziła sobie z konkurencją, wydłużając jedynie agonię Oldsmobile’a.

W 2004 roku oficjalnie zakończono produkcję.

Filtr Ogłoszeń
Lista Ogłoszeń

evaria cześci do samochodów usa

usauta
Rozumiem

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności »