Dodaj darmowe ogłoszenie

Wybierz kategorię

 tylko amerykańskie, tylko ogłoszenia

Ogłoszenia Jeep

 Wśród osób niezbyt zaznajomionych z historią motoryzacji i jej aktualnościami Jeep jest hasłem–workiem, które mieści w sobie wszystkie samochody terenowe, niezależnie od tego, czy należą do tej marki, czy też nie. Tymczasem historia jej powstania jest bardzo interesująca.

 

 W czasie II wojny światowej amerykańska armia zgłosiła zapotrzebowanie na nowe motocykle dla zwiadowców i lekkie pojazdy rozpoznawcze. Wymagania były proste: auta miały mieć między innymi takie cechy jak ładowność 272 kg, napęd na cztery koła, prostokątne nadwozie i całkowity ciężar powyżej 590 kg. Choć do przetargu zaproszono aż 135 firm zajmujących się produkcją samochodów, tylko trzy zgłosiły chęć udziału. To jednak wystarczyło, by wywiązała się silna rywalizacja pomiędzy Willys-Overland i American Bantam Car Manufacturing Company i Ford Motor Company. Prototypy powstawały błyskawicznie, bo nawet w 49 dni.

 

 Kolejne testy i weryfikacje wyłoniły zwycięzcę: model Willys Quad. Nikt jednak nie używał tej nazwy. Do dzisiaj toczą się spory o jej powstanie. W owym czasie mechanicy wojskowi mieli do czynienia z różnymi modelami testowymi i prototypami – każdy nowy pojazd nazywali jeep.

 

 Inne teorie głoszą, że Jeep wziął się od hasła GP – General Purpose, czy też od imienia magicznego psa z kreskówki „Popeye”. Tak czy inaczej Willys wykorzystywał chętnie to określenie w swoich działaniach marketingowych.

 

 Pierwszym jeepem dla cywilów był model CJ-2A produkowany zaraz po II wojnie światowej do 1949 roku i wyglądał w gruncie rzeczy podobnie, jak ten wojskowy.

 

 Kolejne generacje tych samochodów były już coraz bardziej cywilne, wygodniejsze, chroniące wnętrze przed wpływem deszczu chociażby dzięki bocznym kurtynom.

 

 Po przejęciu firmy w 1953 roku przez Kaiser Company rozpoczęły się prace nad poszerzeniem oferty. Zachowano jednak wielozadaniowy i surowy charakter tej marki, kojarzonej z wojskiem.

 

 Obecnie najbardziej znanymi wśród nowych modeli Jeepa warto wymienić Cherokee, Wranglera czy Renegade, które co jakiś czas są odnawiane i wyposażane w najnowsze technologie.

Filtr Ogłoszeń
Lista Ogłoszeń

evaria cześci do samochodów usa

cars vip

Rozumiem

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności »