Dodaj darmowe ogłoszenie

Wybierz kategorię

 tylko amerykańskie, tylko ogłoszenia

Ogłoszenia Hummer

Choć we wszystkich źródłach jako datę powstania marki Hummer podaje się 1992 rok, to w rzeczywistości jej historia sięga 1979 roku, kiedy amerykański rząd ogłosił przetarg na pojazd, który zastąpi dotychczasowe wielozadaniowe pojazdy kołowe (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicles). Stąd też wzięła się nazwa – od potocznego skrótu dla M998 Series HMMWV, czyli Humvee stworzonej przez samych żołnierzy. W przetargu stanęły trzy firmy, ale ostatecznie wygrał pojazd zaproponowany przez AM General (należący do AMC).

 

 Rok później powstał prototyp auta o charakterze bojowym i wielozadaniowym, zdolnego do pokonywania różnych terenów i na tyle wygodnego, by transportować go samolotem. Auto posiadało między innymi napęd na 4 koła, wodoszczelną konstrukcję i niezależne zawieszenie każdego z kół, co zapewniało niezwykłą zdolność do pokonywania trudnych terenów.

 

 Rządowi spodobał się taki projekt i w reultacie podpisano umowę, w ramach której AM General zobowiązało się dostarczyć amerykańskiej armii 55 tysięcy sztuk Humvee.

 

 Dopiero akcja Pustynna Burza, która miała miejsce w Iraku w 1991 roku pozwoliła zaprezentować Humvee światu na zdjęciach przestawiających kanciaste pojazdy bez problemu pokonujące piaszczysty teren.

 

 Rok później zajęto się produkcją cywilnej wersji samochodu, już pod szyldem Hummera. Ciekawostką jest fakt, że model H1 powstał na specjalne zamówienie Arnolda Schwarzeneggera.

 

 Bardziej przystępny dla przeciętnego Amerykanina model H2 powstał w 1999 roku, po tym jak Hummera wykupił General Motors. Miał mniejsze szyby, ale za to był świetnie wyposażony i choć nie był ani szczególnie ładny, ani tym bardziej – tani, to okazał się sprzedażowym hitem.

 

 W 2005 i 2008 roku pojawiły się koleje modele: H3 i H4, jednak w 2010 roku firma oficjalnie zakończyła swoją działalność ze względu na kłopoty finansowe i ogólnie przez wzgląd na kryzys gospodarczy.

 

 Od 2014 roku natomiast wznowiono produkcję modelu H1. Jest to opcja dostępna tylko na zamówienie i to w postaci zestawu części, bez silnika i skrzyni biegów.

Filtr Ogłoszeń
Lista Ogłoszeń

evaria cześci do samochodów usa

CarsVip

Rozumiem

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności »