Dodaj darmowe ogłoszenie

Wybierz kategorię

 tylko amerykańskie, tylko ogłoszenia

Ogłoszenia Dodge

 Podobnie, jak w przypadku wielu innych amerykańskich marek samochodowych, również i tutaj mamy do czynienia z linią należącą do jednego koncernu.

 

 Właścicielem marki Dodge jest Chrysler. Firma powstała pod koniec XIX wieku i została założona przez dwóch braci. Nazwa przedsiębiorstwa początkowo brzmiała Dodge Brothers Bicycle & Machine Factory - od ich wspólnego nazwiska.

 

 Geneza firmy jest podobna do historii wielu innych marek samochodowych. Początkowo zajmowano się produkcją rowerów i elementów maszyn, jednak kiedy przeniesiono siedzibę do Detroit, rozpoczęto produkcję łożysk, w które zaopatrywała fabrykę Oldsmobile’a. Wkrótce potem przedsiębiorstwo podpisało umowę z Fordem na silniki do modelu T.

 

 Dopiero w 1914 roku Dodge stworzył własny model samochodu. Jego pierwowzorem był właśnie Ford T, aczkolwiek bracia postawili na lepsze wyposażenie i wyższą półkę cenową. Ich auta stanowiły propozycję dla klasy średniej i to wtedy marka stała się rozpoznawalna na szerszą skalę.

 

 Chrysler zainteresował się Dodge’m w 1928 roku, kupując go i włączając do swojego koncernu.

 

 Do 2001 roku marką związaną z Dodge’m był Plymouth, jednak postanowiono zakończyć jej działalność.

 

 Pojazdy Dodge to przykład typowo amerykańskich samochodów. Wiele z nich wpisuje się w standardy muscle cars. Firma skupia się na produkcji samochodów osobowych, terenowych, pick-upów i vanów.

 

 Wprawne oko konesera zauważy, że wiele modeli Dodge ma swoje odpowiedniki wśród samochodów marki Chrysler. Te są jednak bardziej ubogo wyposażone i mają silniki o mniejszej mocy.

 

 Do najpopularniejszych modeli tej marki należą między innymi Avenger, kompaktowy Caliber, znany w Polsce Caravan, czy też muskularny Charger, Challenger, jak również nowoczesny Dart. Wśród najbardziej znanych pick-upów od Dodge warto wyróżnić Dakotę i Ram.

 

 Marka była sprzedawana w Polsce do 1 czerwca 2011 roku. Obecnie na terenie kraju działają autoryzowane serwisy.

Filtr Ogłoszeń
Lista Ogłoszeń
Dodge Coronet 1967

Dodge Coronet 1967

cena: 45 000 PLN
41-400 Mysłowice, woj. śląskie
rok produkcji: 1967
przebieg: km
paliwo: benzyna
poj. silnika: 5900 cm3
moc: 0 KM
1967 Dodge Coronet czyli powrót do korzeni – prawdziwe muscle cary ze złotej ery motoryzacji. Samochód sprawny do renowacji....

evaria cześci do samochodów usa

CarsVip

Rozumiem

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności »