Dodaj darmowe ogłoszenie

Wybierz kategorię

 tylko amerykańskie, tylko ogłoszenia

Ogłoszenia Cadillac

 Cadillac jest marką luksusowych samochodów ze Stanów Zjednoczonych, powstałą w 1902 roku. Często jednak mówi się, że początki Cadillaca to nawet lata 90. poprzedniego wieku, kiedy w mieście Detroit w małym warsztacie produkowano silniki parowe i benzynowe z przeznaczeniem dla łodzi. Później powstawały tam również koła zębate, używane w fabryce Oldsmobile. Założycielem owego warsztatu był Henry Leland, którzy przejął stworzoną przez Henry’ego Forda fabrykę Detroit Automobile Company.

 

 W 1902 roku do Lelanda zgłosili się dwaj inwestorzy z firmy Forda, którzy uznali, że nie są zadowoleni ze współpracy. Leland dostrzegł okazję i zaprezentował panom swój silnik, który wcześniej chciał sprzedać fabryce Oldsmobile’a, a która odrzuciła tę propozycję. Opisał także pomysł stworzenia marki Cadillac. Idea przypadła do gustu rozmówcom i w efekcie w 1903 roku zbudowano pierwszy model: Cadillac A., napędzany jednocylindrowym silnikiem benzynowym o mocy 10 KM. Silnik czterocylindrowy to dopiero rok 1909. W tym samym roku, Cadillac został przejęty przez General Motors, zachowując jednak swój wyjątkowy charakter, a co najważniejsze – nazwę. W 1912 roku dobiega końca produkcja pierwszego modelu, wyposażonego w elektryczny rozrusznik, jak i oświetlenie. Rok później udało się opracować ośmiocylindrowy silnik w układzie V o mocy 71 KM.

 

 Siedemnaście lat później z kolei w modeli Sixty Special pojawił się silnik V16. Na czas drugiej wojny światowej Cadillac zawiesił swoją działalność, by wznowić ją ze zdwojoną siła tuż po zakończeniu wojny, w 1945 roku.

 

 Ciekawostką, dotyczącą bezpośrednio marki Cadillac może być fakt, że modelem 370 jeździł prezydent Polski, Ignacy Mościcki. Do najpopularniejszych modeli Cadillaca należą Fleetwood, Eldorado i DeVille.

Filtr Ogłoszeń
Lista Ogłoszeń

evaria cześci do samochodów usa

usauta
Rozumiem

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności »