Dodaj darmowe ogłoszenie

Wybierz kategorię

 tylko amerykańskie, tylko ogłoszenia

Amerykański charakter Dodge’a

Nie ma nic bardziej amerykańskiego niż słynny mit założycielski tego kraju. Mowa oczywiście o idei. Jeśli natomiast skupiać się chcemy na charakterystycznych, pochodzący zza oceanu rzeczach, chyba jedno każdemu przychodzi na myśl. Amerykański jest hamburger, amerykańskie są frytki, ale i wielkie muscle cars. I to właśnie tutaj pora na głównego bohatera, mianowicie Dodge’a, klasyka amerykańskiego rynku motoryzacyjnego.

Narodziny klasyka

Dobrze byłoby wyjść od samego początku, bo już w pierwszych latach funkcjonowania  słynnego przemysłu motoryzacyjnego w Ameryce, pojawia się Dodge. I co najważniejsze, pozostaje do dziś!

Dodge to przede wszystkim amerykański charakter pojazdu w czystej postaci. Firma produkująca pierwsze pojazdy sygnowane tą nazwą stworzyli Dodge Brothers Bicycle & Machine Factory w XIX wieku. Początkowo zajmowali się produkcją rowerów i części do maszyn. Po wielu zmianach i modyfikacjach własnościowych ostatecznie w roku 1928 Dodge trafił pod skrzydła Chryslera i był to wyjątkowo ważnym moment w historii tej marki. Stała się popularna w całych Stanach Zjednoczonych. Dodge to samochody osobowe, terenowe, vany i pick-upy. Rodzina jest bardzo duża, wiele modeli dawno zniknęło z taśm produkcyjnych, stając się jednocześnie kultowymi i niepowtarzalnymi. Marka Chrysler, opiekująca się w pewien sposób Dodge’m, tworzy odpowiedniki Dodge’a w rodzinie Chryslera. Charakterystyczne dla tych modeli są mniej ciekawe i solidne wnętrze, a przede wszystkim łagodniejsze silniki.

 Maksymalizm

Kiedy mowa o dużych pojazdach z rodziny Dodga, trudno podzielić tę rodzinę na te mniejsze i większe, skoro sama nazwa wydaje się już „monumentalna”. Dodge Caliber, czyli samochód dużego kalibru, bez wątpienia znajdzie się w grupie tych największych i najbardziej efektownych.  Stał się swego rodzaju kontynuacją po zasłużonym i uwielbianym Neonie. Był produkowany przez pięć lat, a ostatni tego rodzaju model zjechał z taśmy produkcyjnej w roku 2011. W ostatnich latach produkcji zmodyfikowano wygląd pierwowzoru.  Zmiany dotyczyły oczywiście wyglądu, ale przede wszystkim silnika, ponieważ zaczęło w nim montować diesla.  O wyglądzie zewnętrznym chyba nie potrzeba wiele mówić, potężny, zbudowany i po prostu unikatowy. Wydaje się duży, nieco podwyższony, przypominający bardziej kombi. Tutaj niestety pojawia się niewielkie rozczarowanie, bo w środku miejsca nie jest aż tyle, ile można się spodziewać po pierwszym spojrzeniu. Mimo to, czy nie o to chodzi, by samochód rodem z USA wyróżniał się, zachwycał wielkością i kształtem? W ofercie sprzedaży Dodge’a na rynek polski nie znajdziemy już tego modelu, ponieważ producent zrezygnował z tego jakiś czas temu.

Challenge Accepted

Wyzwanie rzucone przez konkurencję zostało przyjęte i jak się okazało, zrealizowane ponad plan.  Dodge Challenger doczekał się już wielu ulepszeń, liftingów i poprawianych linii, ale wszystko to sprzyja stale rosnącej miłości mężczyzn do tego modelu. Jest to samochód, który zawiera w sobie wszystko, czego pragną faceci. Niecodzienny wygląd, nieprzewidywalne linie wizualne, monumentalizm,w ielkość i najważniejsze – silnik i osiągi, którym wyjątkowości nikt nie odbierze.  

W roku 2014 na targach samochodowych został zaprezentowany Challenger wyjątkowo odmłodzony. Czym się różnił od poprzedników? Przede wszystkim wymienić trzeba lampy, które są rozdzielone, a także ciekawsza linia maski.  Z nowości we wnętrzu również coś się pojawiło. Lifting i zmiany dotyczyły poza wyglądem szczególnie sfery technicznej samochodu, bo to przecież ona wyróżnia te auta. Od roku 2014 jest dostępny w ośmiu wariantach wyposażenia, trzech opcjach napędu benzynowego, a wszystko to połączone z ośmiobiegową skrzynią automatyczną lub sześciobiegową manualną. Ogólnie mówiąc, wyzwanie, jakie stanęło przed Dodge’m zostało pokonane!

Muzealny model

Miłośnicy samochodów zabytkowych znajdą w szerokiej gamie takich pojazdów również wyjątkowego Dogda.  Dwa lata temu, w 2014 roku do poznańskiego Muzeum Uzbrojenia trafił niepowtarzalny obiekt – Dodge WC 52, wyprodukowany tuż przed końcem II wojny światowej. Jest to samochód lekkiego rodzaju, a w jego rodzinie w okresie wojny tworzono modele wykorzystywane w dowodzeniu, ratownictwie. Ponadto, seria WC to także Dodge używany do działań rozpoznawczych i przeciwpancernych. Oznaczenie to pozwala także określić, jak wielki jest samochód. „C” sugeruje, że będzie to pojazd o ładowności do 1,25 tony. Wyjątkowy Dodge, o którym mowa posiadał z przodu potężną wciągarkę, a jego przeznaczeniem był transport żołnierzy oraz holowanie artylerii. Model znajdujący się w muzeum jest w pełni sprawny.

Amerykański, po prostu

Idealnym podsumowaniem krótkiej prezentacji amerykańskiej duszy motoryzacyjnej na przykładzie akurat Dodga będzie stwierdzenie, że zachodnich cech nie można mu odmówić. Dodge to samochód, który kojarzy się z USA, pochodzi z USA i posiada cechy typowo zza oceanu. Jeśli marzeniem kogoś jest posiadać samochód charakterystyczny, duży, postawny i wyróżniający się, postawienie na tę markę będzie strzałem w dziesiątkę!

2016-08-25

evaria cześci do samochodów usa

cars vip

Rozumiem

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności »